Co to są czakramy, jaka jest ich rola i jakie znaczenie mają w uzdrawianiu energią uniwersalną?
Każdy człowiek, każda istota fizyczna ożywiona czy tez nie ożywiona oprócz ciała fizycznego posiada też ciało energetyczne, zwane też aurą. Tak jak ciało fizyczne chroni nas przed bakteriami, czynnikami mechanicznymi itp. tak aura chroni nasze ciało przed czynnikami energetycznymi i utratą energii. Istotnymi elementami budowy ciała energetycznego człowieka są czakramy (używa się też określenia czakra – obydwa terminy oznaczają to samo). Słowo czakras z sanskrytu tłumaczone jest jako wirujące koło. Czakramy spostrzegane są przez „widzących” jako wirujące leje energii i stanowią swoiste transformatory energii (ośrodki mocy), poprzez które pobiera się energie z powszechnego pola energii. Wyróżnia się siedem głównych czakramów położonych wzdłuż kręgosłupa. Te położone z przodu ciała mają swoje odpowiedniki z tyłu ciała, ale stanowią jeden czakram z dwoma aspektami przednim i tylnym. Powiązane są energetycznie z gruczołami dokrewnymi.
Czakram pierwszy: nazywany też czakramem podstawy lub korzenia. Znajduje się u podstawy kręgosłupa. W sanskrycie jego nazwa brzmi Muladhara co oznacza „wsparcie” i rzeczywiście podaje nam fizyczne siły witalne, mocno wiąże z ziemią, daje wolę życia, odwagę i wytrwałość. Dobrze pracujący czakram podstawy daje człowiekowi poczucie mocy fizycznej i witalności, dobrze korzeni w realiach życia na planie fizycznym. Zablokowany lub nieprawidłowo działający zatrzymuje napływ fizycznej energii, a człowiekowi brakuje sił, unika aktywności fizycznej i jest chorowity. Odpowiadający mu gruczoł dokrewny to nadnercza, który produkuje hormony z grupy kortyzonów działających przeciwzapalnie, a więc istotnie wpływających na siły obronne organizmu. Czakram ten wpływa też na jakość naszego kręgosłupa, kości, zębów i paznokci, a także mięśnie, układ krwiotwórczy, proces rozrostu komórek, stan ogólnej żywotności układ termiczny. na serce i narządy płciowe. Ma też wpływ na nasze przetrwanie, gdyż steruje naszymi reakcjami walki lub ucieczki. Przy nieprawidłowo działającej pierwszej czakrze możemy spodziewać się artretyzmu i reumatyzmu, dolegliwości kręgosłupa, chorób krwi i alergii, powolnego zrastania złamań kości, zaburzeń rozwojowych, nowotworów.
Czakram drugi: nazywany jest również czakramem seksualnym, relacyjnym, przednią jego część określa się jako czakram łonowy i umiejscawia się go pomiędzy pepkiem a kością łonową, a tylną jako krzyżowy, który położony jest na kości krzyżowej (energetycznie powiązany jest z gruczołami płciowymi). W sanskrycie nazywa się Svadhisthana (fonetycznie swadisztana) co oznacza „dom życiowej siły”. W tym czakramie jest moc, która poprzez dążenie do seksualnego zjednoczenia zbliża ludzi do siebie pokonując przeszkody i ograniczenia, stwarzane zresztą przez nas samych. Odnosi się więc do naszej seksualności.
Czakram łonowy: jego jakość wiąże się z ilością energii seksualnej jaką mężczyzna może dać kobiecie i kobieta mężczyźnie. Kiedy działa prawidłowo partnerzy odczuwają radość i przyjemność z seksualnego zbliżenia, daje zdolność do osiągania orgazmów. Podobnie czakram krzyżowy – kiedy jest otwarty partnerzy czują swoją potencję, natomiast gdy jest zablokowany będą raczej unikali zbliżeń. Blokady w tych czakramach powodować będą problemy przy zbliżeniach. Kobiety przedkładać będą stymulację łechtaczki nad penetrację, a u mężczyzn pojawi się przedwczesny wytrysk lub kłopoty z erekcją. Pełen orgazm możliwy jest gdy wszystkie czakramy pracują prawidłowo.
Czakram trzeci: położony jest nieco powyżej pępka, w sanskrycie nazywany jest Manipura (Manipuraka) co należy rozumieć jako „klejnot w pępku”, energetycznie powiązany jest z trzustką, w nim gromadzą się nasze emocje, dlatego bywa też nazywany czakramem emocjonalnym.
Przedni jego aspekt nazywać będziemy czakramem splotu słonecznego i wiąże się z emocjami człowieka. Jeżeli pracuje prawidłowo emocje są zrównoważone i nie przytłaczają człowieka. Mamy wtedy poczucie własnego miejsca w kosmosie i czujemy się jego nieodzowną jego częścią jak trybik w zegarku. Kiedy działa nieprawidłowo emocje działają na poziomie ekstremalnym wyczerpując człowieka.
Wielu z nas doznało stanu wyczerpania po ataku złości, lecz niewielu wie, że emocja ta wiąże się ze stanem chorobowym wątroby. Blokada w tym ośrodku spowoduje, że człowiek zamyka się w sobie, jego emocje są słabe, może nawet nic nie czuć. Uniemożliwia to czerpanie informacji o sobie ze swoich emocji. Stan taki też działa jak blokada między sercem a ośrodkiem seksualnym co powoduje rozdzielenie miłości od seksu tzn. że obdarzać miłością możemy jednego partnera, a współżyć z innym. Często kobiety z zablokowanym czakramem splotu słonecznego noszą szerokie paski z dużymi ozdobnymi klamrami.
Tylny aspekt tego czakramu nazywany jest czakramem lędźwiowym i stan jego zależy od stosunku człowieka do własnego zdrowia fizycznego. Jeżeli kochamy i akceptujemy swoje ciało, opiekujemy się nim, dbamy o nie poprzez zdrowy tryb życia dając mu zdrowe pożywienie i odpowiednią ilość ruchu itp., reagujemy na sygnały jakie nam przekazuje to ośrodek ten pozostaje otwarty. U uzdrowicieli ten czakram bywa bardzo rozwinięty.
Trzeci czakram na poziomie fizycznym odpowiada za trawienie pożywienia czyli pracę żołądka, trzustki, wątroby, jelit, ale także za choroby serca i stawów.
Czakram czwarty: znajduje się na środku klatki piersiowej w jednej linii z sercem. W sanskrycie jej nazwa brzmi Anahatha co znaczy „niepokonany”. Energetycznie związany jest z sercem i grasicą – gruczołem dokrewnym przez co ma wpływ na nasz układ odpornościowy i układ krążenia oraz na płuca a u kobiet także na piersi.
Przedni aspekt tego ośrodka nazwiemy czakramem serca, dzięki niemu posiadamy zdolność kochania i nie tylko bliskich osób, ale przede wszystkim siebie a także naturę. Gdy ten wielki punkt witalny działa prawidłowo potrafimy wyrazić swoją miłość i współczucie dla wszystkich ludzi a w szczególności nieskończoną miłość obejmującą cały wszechświat. Kiedy ośrodek ten jest zamknięty nie kocha się, nie daje się miłości bezinteresownej – oczekuje się czegoś w zamian i nawet jeśli mówimy o miłości i współczuciu to słowa i czyny pozostają bez odzewu.
Jest to najważniejszy czakram w uzdrawianiu.
Tylny aspekt tego czakramu znajduje się na plecach między łopatkami (nazwijmy go czakramem grzbietowym), przez ten ośrodek działamy w świecie fizycznym – szukamy tego czego pragniemy. Jeśli jest on otwarty to znajdujemy to, wszystko i wszyscy wydają się pomagać nam w osiągnięciu celu. Dostrzegamy naszą wolę zjednoczoną z wolą Boską, wolą naszej rodziny, przyjaciół i współpracowników.
Inaczej jest gdy czakram grzbietowy pozostaje zamknięty. Ludzie i sytuacje będą spostrzegani jako „kłody pod nogami”. Świat postrzegany jest jako nieprzyjazna przestrzeń, a bezpieczeństwo staramy się zapewnić przez kontrolowanie sytuacji i ludzi. Inna sytuacja jest gdy ośrodek ten jest bardzo rozwinięty przy małym czkramie serca. Używa się wtedy woli zamiast miłości, a w stosunkach partnerskich pojawiają się dysharmonie, bo człowiek chce posiadać swojego partnera, zamiast go kochać.
Nieprawidłowo działające czakry serca i grzbietowa będą objawiać się w postaci chorób serca i układu krążenia, piersi i płuc (astma, gruźlica i inne).
Olbrzymi wpływ na serce i działanie czakramu serca ma czakra splotu słonecznego reagująca mocno na napięcia, stresy i emocje. Przy nieprawidłowo działającej czakrze serca u ludzi z chorobami serca również i splot słoneczny pracuje niedobrze.
Czakra piąta: znajduje się u podstawy szyji w dołku nad mostkiem. W sanskrycie jej nazwa brzmi Visshudha i znaczy to „czysta”. Ma powiązanie energetyczne z kolejnym gruczołem dokrewnym – tarczycą. Zarządza pracą gardła, tarczycy, przytarczyc i układu limfatycznego i z tego powodu będziemy jej przedni aspekt nazywać czakrą gardłową, a tylny aspekt z uwagi na jej położenie czakrą karkową. W pewnym stopniu wpływa na pracę drugiej czakry a to dlatego, że na pracę piątej czakry ma wpływ zjawisko zwane ingerencją. Ingerencja narusza z kolei relacje co wpływa na pracę drugiej czakry. Dzieci często zapadają na choroby gardła (angina, zapalenie gardła, krtani i tchawicy), a dlaczego? Troskliwe i nadopiekuńcze mamy częstują swoje pociechy tekstami typu: „nie rusz, nie dotykaj bo się pobrudzisz, jak ty wyglądasz, zobacz co zrobiłeś, tego nie wolno, nie biegaj bo się spocisz, bądź cicho” itp. często przy tym nadużywając głosu i epitetów ingerując tym w dziecko ( a także w siebie, bo co wyślesz to do Ciebie wróci), fundując im przy okazji katar i nieżyty nosa, bo zabierają im tak potrzebne do ich rozwoju doświadczenia (strefa szóstego czakramu).
Przedni aspekt – czakra gardłowa wpływa na realizacje celów, daje możliwości i szanse, ale czy je zrealizujemy zależy od nas. Będzie pracować prawidłowo jeżeli przestaniemy winić kogokolwiek i cokolwiek za niepowodzenia i zaczniemy sami realizować swoje cele i marzenia wypełnieni ufnością do życzliwego i pełnego obfitości świata.
Tylny aspekt piątej czakry pozycjonuje człowieka w społeczeństwie, na płaszczyźnie zawodowej i wśród współpracowników i dlatego nazywany jest też czakramem zawodowym i jeżeli jest on otwarty to odnosimy sukcesy w pracy zawodowej i wykonujemy ją z radością i satysfakcją – oddaje jej wszystkie siły bo praca jest dla nas i spełnieniem. W odwrotnej sytuacji będziemy „oszczędzać” się w pracy, nie będziemy też odnosić sukcesów grając często rolę ofiary opowiadając jakoby życie nie dało nam szans.
Na płaszczyźnie naszego fizycznego ciała nieprawidłowo działająca piąta czakra manifestuje się chorobami gardła, tarczycy, krtani, tchawicy, bezpłodnością.
Czakra szósta: umiejscowiona jest na czole pomiędzy brwiami i dlatego można spotkać się z nazwą „trzecie oko”. W sanskrycie nazywa się adźna (ajna) co tłumaczy się jako „rozkaz”. Nazywa się też ją czakrą władającą, ponieważ wpływa na pozostałe czakramy i gruczoły wydzielania wewnętrznego, tym samym na ważne organy wewnętrzne. Cenna dla osób praktykujących duchowość, lecz by używać trzeciego oka należy posiadać duży zasób energii wewnętrznej. Dlatego wszystkie czakry muszę być odblokowane i otwarte. Taką możliwość daje Szkoła Energii Uniwersalnej. „Trzecie oko” potrafi zobaczyć wizerunek duszy każdego, może być użyte do przekazania świętego światła wymiatającego nieczystości i cierpienie z chorego miejsca, jak też ocalić obszary dotknięte wypadkami i katastrofami.
Przedni ośrodek szóstej czakry (trzecie oko) jest ośrodkiem ideotwórczym, związany umiejętnością wizualizowania. Tu tworzą się wzorce dotyczące rzeczywistości i całego wszechświata, czyli sposób widzenia świata. Tylna część tego czakramu umiejscowiona z tyłu głowy – nazywana czakrą potyliczną- odpowiada za realizację naszych pomysłów. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest wtedy, gdy „trzecie oko” jest silne lecz pracuje nieprawidłowo, a czakra potyliczna jest dobrze wykształcona.
Generujemy wtedy negatywne idee, a siłą czakry potylicznej realizujemy je. Taka sytuacja może zniszczyć nam życie – można zachowywać się jak przestępca.
Tzw. niegrzeczne dzieci mają zablokowane lub źle działające „trzecie oko” i można im pomóc przekazami Energii.
Szósta czakra energetycznie związana jest z przysadką mózgową i wpływa na stan oczu, nosa, uszu, pnia mózgu, pozostałych gruczołów dokrewnych, gdy działa nieprawidłowo objawia się wtedy chorobami związanymi z gruczołami wydzielania wewnętrznego (np. cukrzyca), astmą, rakiem, alergiami, bólami głowy, chorobami oczu, uszów i nosa.
Czakra siódma: usytuowana jest na czubku głowy. Jej sanskrycka nazwa to Sahasrara i słowo to oznacza tysiąc. Nazywana jest też czakrą korony a symbolem jej jest kwiat lotosu o tysiącu płatków. Kontroluje i energetyzuje szyszynkę, mózg i cały organizm. Związana jest z duchowością . Rządzi percepcją, inteligencją, rozumieniem, rozwagą, świadomością, podświadomością, wolą i rozumowaniem. Odblokowana może stać się otworem dla przyjęcia boskiej woli, świętego światła i siły życiowej z wszechświata. Człowiek doświadcza duchowości nie ograniczonej przez dogmaty. Jest to przede wszystkim stan istnienia wykraczający poza świat fizyczny, daje ludziom praktykującym duchowość poczucie spełnienia, spokoju, wiary i sensu życia. Natomiast gdy jest zamknięta to nie można doświadczyć łączności ze swoją duchowością i nie można zrozumieć ludzi mówiących o swoich przeżyciach duchowych. Niewłaściwe funkcjonowanie czakry siódmej manifestuje się chorobami fizycznymi i psychicznymi związanymi z szyszynką i mózgiem.
W powyższych zdaniach starałem się wykazać związek pomiędzy szeroko pojętym zdrowiem a energetyką ciała, a w szczególności prawidłową pracą czakramów. Obserwuje się tu prostą prawidłowość: dobrze funkcjonujące czakry zapewniają pełen pobór energii, ciało pobiera w pełni energię witalną z powszechnego pola energii i zachowuje doskonałe zdrowie - czakry zablokowane nie pobierają energii, ciało ma braki energii i zaczyna chorować. I tu powstaje pytanie; jak zapewnić sobie prawidłowe działanie czakr? Odpowiedź jest taka: odwiedzić bioenergoterapeutę, który przekaże energię i uzupełni niedobory energii (pyt: na jak długo to starczy?) lub.......zostać studentem Szkoły Energii Uniwersalnej, przynajmniej w stopniu podstawowym, ponieważ już na tym etapie szkolenia nauczyciel Energii Uniwersalnej specjalnym przekazem energetycznym otworzy do 100 % czakramy i nauczy jak utrzymać je w tym stanie.